شرکت یک تریلیون دلاری!

iTrillionmain

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”3199″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]اپل موفق شد به نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی تبدیل شود. ارزش هر سهم این شرکت در بورس حالا به بیش از 200 دلار رسیده و آمازون را پشت سر گذاشته است.

اینطور به نظر می‌رسد تحلیلگران وال استریت ژورنال بار دیگر در مورد اپل اشتباه کرده باشند. در ماه مارس گذشته بسیاری از مغز متفکرهای وال استریت انتظار داشتند که آمازون نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی لقب گیرد. حتی در حالی که آن زمان اپل 140 میلیارد دلار درآمد بیشتری از آمازون کسب کرده بود، اما این آمازون بود که بر اساس درصدها، با سرعت بیشتری مسیر رو به جلو را طی می‌کرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]همین باعث شده بود تا تحلیلگران وال استریت انتظار داشته باشند آمازون یک هفته زودتر از اپل به نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی تبدیل شود. تنها بخش این پیشبینی که درست بود، در واقع زمانش بود؛‌ تحلیلگران برآورد کرده بودند که آن‌ها در ماه آگوست (مرداد ماه) لقب نخستین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکایی را دریافت خواهند کرد. ساعاتی پیش ارزش هر سهم شرکت اپل به 207.05 دلار رسید تا CNBC ارزش این شرکت کوپرتینویی را یک تریلیون دلار ارزیابی کند.

 

آخرین موج در افزایش قیمت سهام این شرکت پس از آن صورت گرفت که اپل گزارش کرد، انتظارات آن‌ها بهتر از سه ماهه سوم سال مالی بعد از بسته شدن بازار در روز دوشنبه بوده است. دستیابی به ارزش یک تریلیون دلار پس از آن که در نخستین روز سال 1976 دو استیو (جابز و وزنیاک) اپل را تاسیس کردند، می‌تواند یک رکورد تاریخی باشد. در 12 دسامبر 1980 اپل با ارزش 22 دلار به صورت عمومی در بورس حضور پیدا کرد. پس از چندین بار تقسیم سهام، ارزش هر سهم این شرکت به 39 سنت رسید.

 

سهامداران اپل ، نگران آینده

اپل در واقع نخستین شرکت عمومی نیست که موفق شده به ارزش یک تریلیون دلار دست پیدا کند. در نوامبر سال 2007، یک شرکت به نام PetroChina موفق شد به این لقب دست یابد. اما اتفاقی که پس از آن برای PetroChina افتاد، می‌تواند سهامداران اپل را نیز نگران کند؛ پس از محدودسازی‌های دولتی نظیر گمانه زنی‌های پوچ، این شرکت به ارزش 800 میلیارد دلار تنزل پیدا کرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *