احتمال ورشکستگی حدود 80 درصد از شرکت‌های حوزه‌ی سلامت الکترونیک | اختصاص وام کم‏‌بهره برای متقاضیان گواهی افتا

efta

در نشست مشترک کمیته‌ی راهبری رسته‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، تاییدیه‌‏های امنیتی محصولات نرم‌‏افزاری یکی از موضوعات مهمی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در این نشست که با حضور رئیس و جمعی از اعضای هیأت مدیره، دبیر و اعضای کمیته‌ی راهبری رسته‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و رئیس و دبیرکل نصر کشور با محمد خوانساری، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و جمعی از مدیران ارشد این سازمان هفته گذشته در سالن اجتماعات نصر تهران برگزار شد، تاییدیه‌‏های امنیتی محصولات نرم‌‏افزاری یکی از موضوعات مهمی بود که توسط برخی از حاضران به آن اشاره شد.

علیرضا عابدی‌نژاد، عضو هیأت مدیره‌ی نصر تهران با بیان اینکه آئین‌نامه‏‌های جدید برای شرکت‌های نرم‌افزاری بسیار سخت‌گیرانه است و این شرکت‌ها از وضعیت کنونی بازار نگرانند، گفت: گزارش جهانی حاکی از آن است که 95 درصد نفوذهای امنیتی ناشی از خطاهای انسانی و نه ضعف امنیتی محصولات استفاده شده است. بنابراین تمرکز بر دوره‌های آموزشی، نگهداشت و پایش اطلاعات از ملزومات جدی حوزه‌ی امنیت است که باید به آن توجه کرد.

او ادامه داد: درخواست مشخص ما این است که در حوزه‌ی خدمات امنیت نقش مهمی برای سازمان نظام صنفی رایانه‏‌ای در نظر گفته شود.

حمایت از شرکت‌ها در تأمین هزینه‌های اصلاح نرم‌افزارها محصولات با ارائه تسهیلات کم‌بهره برای تأمین امنیت محصولات که هزینه‌ی زیادی برای شرکت‏ها دارد، از دیگر خواسته‌هایی بود که توسط عابدی‌نژاد طرح شد.

افشین نیاکان، نایب‏ رییس کمیسیون نرم‏افزارهای سلامت الکترونیک نیز با اشاره به مباحث امنیتی در حوزه‌ی سلامت بیان کرد: از میان بیش از 40 محصول در حوزه‌ی سلامت، تنها دو نرم‌افزار موفق به اخذ تأییدیه‌ی افتا شده‌‏اند.

او ادامه داد: با این بهانه که شرکت‌ها هنوز موفق به دریافت تأییدیه‌ی امنیتی نشده‌اند، بیمارستان‏ها و مراکز درمانی تنها 50 درصد مطالبات سال پیش را پرداخت کرده‏ و این تهدیدی جدی برای اکثر قریب به اتفاق شرکت‏های عرضه‏‌کننده محصولات و خدمات در حوزه سلامت الکترونیک است. درخواست مشخص شرکت‏‌های این حوزه، استمهال مدت اخذ گواهینامه تا پایان سال جاری است.

نیاکان با بیان اینکه پیش‌بینی ما این بود که حدود 30 درصد از شرکت‌های حوزه‌ی سلامت الکترونیک ریزش داشته باشند، افزود: اکنون پیش‌بینی ما این است که با این روند، حدود 80 درصد از شرکت‎‌های این حوزه ورشکست شوند.

او با تأکید براینکه امن‏‌سازی نرم‏‌افزار برای تامین امنیت محصولات کافی نیست، گفت: درخواست ما این است که یک استاندارد امنیت مبتنی بر تجارب بین‌المللی تدوین و به تأیید مجلس شورای اسلامی برسد.

در پاسخ به درخواست‌های طرح شده، محمود خالقی‏‌دخت، معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات بیان کرد: موضوعات حوزه‌ی سلامت به دلیل اهمیت، خارج از محدوده سازمان فناوری اطلاعات است و اساساً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امکان ورود به این حوزه را ندارد.

با این حال، محمد خوانساری، رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره ارائه تسهیلات کم‌‏بهره برای شرکت‏‌های دانش‌‏بنیان متقاضی گواهی افتا توضیحاتی داد.

او همچنین درباره‌ی تعیین تکلیف گسترش حمایت‏‌های خدمات آزمایشگاهی افتا برای تمامی محصولات نرم‏‌افزاری و تأمین اعتبار برای سال جاری، قول داد تا یک ماه آینده مکاتباتی با معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص اختصاص و اولویت‌‏دهی اعطای وام کم‌‏بهره برای متقاضیان گواهی افتا انجام خواهد داد.

برگزاری جلسه‌ای چندجانبه با حضور نمایندگان سازمان فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز کمیسیون سلامت مجلس شورای اسلامی برای بررسی موضوعات امنیت در حوزه سلامت و همچنین برگزاری جلسه‌ای سه‌‏جانبه در خصوص طرح و بررسی مشکلات، دغدغه‌‏ها و موضوعات کلی امنیت با حضور نمایندگان سازمان فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‌‏ای و مرکز ملی فضای مجازی پیشنهادهایی بود که توسط معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح و با استقبال حاضران مواجهه شد.

گزارش تصویری این نشست را اینجا ببینید.

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *