ارزهای دیجیتالی – بیت کوین

bitcoin chipsetmag

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ارزهای دیجیتالی (بیت کوین)

 

هر کشوری برای مبادلات اقتصادی خود با کشورهای دیگر از ارز خود استفاده می کنیم

اکثر کشورهای اروپایی از یورو استفاده می کنند، ارز روسیه روبل و ایالت متحده، دلار آمریکا است .ما نیز در بانک ها یا مبادلات خارجی از ارز مشخصی استفاده می کنیم و این ارز ها را به وسیله بانک ها یا موسسات مختلف در سراسر جهان انتقال می دهیم و یا آن را سرمایه گذاری می کنیم.

 

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”3823″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک شبکه و ارز پرداخت دیجیتال غیر متمرکز است. تراکنش های این شبکه بدون نیاز به واسطه ها انجام می شوند. این بدان معناست که ما برای انجام تراکنش ها نیاز به نهاد های متمرکز مانند بانک یا موسسات دیگر نداریم.

برای بسیاری بیت کوین فرصتی برای پولدار شدن و کسب سرمایه است. عده ای دیگر هم آن را ابزاری برای مبارزه بر ضد نظام سرمایه داری جهانی و بانک های بزرگ می دانند.

تفاوت اصلی بیت کوین با ارزهای سنتی این است که بیت کوین روی یک پایگاه داده غیر متمرکز به اسم بلاک چین فعالیت میکند . برای درک بلاک چین به این مثال توجه کنید

در جهان امروز بیش از 80 درصد امور روزمره ما به شرکت ها و سازمان های واسطه وابسته است. وقتی شما در بانکی حساب باز میکنید یا وارد ایمیل شخصی خود می شوید، در حقیقت از سازمان های واسطه کمک گرفته اید. این شرکت ها و سازمان های واسطه بر تمام اطلاعات شما کنترل دارند. به طور مثال وقتی به شخصی به وسیله ی برنامه ای پیامی ارسال می کنید در حقیقت این پیام را ابتدا برای پایگاه داده آن برنامه ارسال می کنید و پایگاه داده برنامه استفاده شده پیام را برای دوستتان می فرستد.

در بلاک چین، داده ها و اطلاعات بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچکس قادر به کنترل داده ها نیست و اگر شخصی بخواهد بلاک چین را هک کند باید بیش از 51 درصد از کامپیوترهای شبکه را که با رمزنگاری پیشرفته حفاظت شده اند را هک کند که تقریبا غیر ممکن است.

مثلا اگر توییتر روی بلاک چین اجرا شود هیچکس به جز شما نمی تواند توییت های خودتان را پاک کند، حتی مدیران توییتر. بلاک چین برای بسیاری از صنایع و مشاغل از جمله رای گیری، پرداخت، سیستم های اداری، ذخیره قراردادها و … قابل استفاده است

تصور کنید اگر رای گیری در ایران با فناوری بلاک چین انجام شود. رای ها تنها در عرض یک ساعت بعد از رای گیری بدون نیاز به نیروی انسانی شمارش خواهند شد و به دلیل اینکه این کار روی بلاک چین انجام شده است، هیچ گونه خطا یا تقلبی در رای ها امکان پذیر نیست.

به همین دلایل بیت کوین به سرعت محبوب شد و با سرعت به سمت قله های ارزش اقتصادی در حال حرکت است. بیت کوین بدون نیاز به ثبت نام و یا شرکت های واسطه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و راحت انجام دهد. امروزه فروشگاه ها و شرکت های بزرگ جهان قابلیت خرید با بیت کوین را فراهم کرده اند و یا در شرف پذیرش آن هستند.

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”3824″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”3825″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_border_circle_2″ border_color=”orange”][vc_empty_space][vc_single_image image=”3826″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_border_circle_2″ border_color=”orange”][vc_empty_space][vc_single_image image=”3827″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_border_circle_2″ border_color=”orange”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

به طور کلی راه های تهیه بیت کوین به صورت زیر است :

  • استفاده از روش پرداخت بیت کوین و فروش کالا و خدمات به افراد دیگر
  • دریافت بیت کوین به عنوان دستمزد یک فعالیت
  • خرید از صرافی ها و مبادله گرهای آنلاین
  • مبادله مستقیم
  • استخراج بیت کوین

 

بیت کوین منتقدان سرسختی دارد. بسیاری از  آن ها معتقدند که بیت یک حباب اقتصادی بزرگ است و به زودی نابود خواهد شد، اما فرضیه حباب بودن بارها با دلایل منظقی رد شده است.  اما دیگر منتقدان دلیل منطقی تری برای مخالف خود ارائه ذاده اند. سه مورد از این دلایل را بررسی می کنیم :

ناپایداری : منتقدان می گویند فرض کنید شخصی یک فروشگاه اینترنتی دارد و روش پرداخت بیت کوین یک روز معادل ۱۰۰ دلار، بیت کوین به دست می آورد. اگر در آن روز بیت کوین ۲۰ درصد افت کند، آن فرد در آن روز ضرر می کند و آیا آن فرد باید منتظر بماند تا دوباره بیت کوین رشد داشته باشد؟

اما می توان گفت که علت اصلی ناپایداری و نوسانات این است که بیت کوین در آغاز راه است. از بیت کوین بیشتر به عنوان سرمایه گذاری استفاده می شود تا کاربرد در خرید و فروش. اگرچه نوسانات بیت کوین بیشتر مثبت بوده است، اما برای پایداری بیشتر و جلوگیری از نوسانات منفی، بیت کوین نیاز به زمان برای پذیرش به عنوان ارز دارد.

انرژی و آلودگی : این انتقاد کاملا وارد است. بیت کوین برای استخراج برق زیادی مصرف می کند و با توجه به این موضوع برای تولید برق، آلودگی های زیست محیطی، مخصوصا در کشورهای در حال توسعه بیشتر می شود.=

 

این مورد کاملا صحیح است ولی قطعا همانطور که خودرو ها ابتدا آلودگی بیشتری داشتند، بیت کوین هم با تکامل بیشتر بر این مشکل غلبه خواهد کرد.

 

فرارمالیاتی و جرم : یکی از شایعاتی که درباره بیت کوین مطرح می شود این است که امکان فرار مالیاتی را فراهم می کند. اما تراکنش های بیت کوین کاملا ناشناس نیست و می توان مقدار بیت کوین موجود در هر کیف پول را مشاهده کرد و تراکنش های هر کیف پول را بررسی کرد. بنابراین سایت های صرافی داخلی و همچنین صرافی های خارجی (برای مبالغ بالا) نیاز به تایید هویت با مدارک شناسایی دارند که در صورت نیاز مشخص شود که چه مقدار بیت کوین به کیف پول فرد منتقل شده است.

 

در حوزه جرم هم از بیت کوین استفاده می شود اما به دلیل کاملا ناشناس نبودن تراکنش های بیت کوین، تاکنون باند های جرم با بیت کوین، موفق به ادامه حیات خود نبوده اند. همانطور که از چاقو ممکن است برای قتل هم استفاده شود، از بیت کوین یا هر پول سنتی دیگری هم می توان برای جرم استفاده کرد، بنابراین بیت کوین راه مطمئنی برای جرم یا فرارمالیاتی نیست و قطعا با ایجاد قوانین جدید، این کار برای مجرمان سخت تر و سخت تر خواهد شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.