کلود فلر از نفوذ هکرهای وابسته به نهادهای دولتی به سیستم خود خبر داد

cloudflare

هکرها سعی کردند در سرور داخلی Atlassian کلودفلر اختلال ایجاد کنند، اما این حمله خیلی زود شناسنایی و دسترسی هکرها قطع شد.

کلودفلر(Cloudflare) اعلام کرد چندی پیش مورد حمله هکرهایی قرار گرفته بود که ظاهرا تحت حمایت یک دولت بوده‌اند. هکرها سعی کردند در سرور داخلی Atlassian این شرکت اخلال ایجاد کنند. این هکرها همچنین می‌خواستند به نرم‌افزار Confluence Wiki، پایگاه داده باگ‌یابی جیرا (jira) و سیستم مدیریت سورس کدهای Bitbucket این شرکت نفوذ کنند. کلودفلر به فاصله کوتاهی این حمله را شناسایی و دسترسی آن‌ها را قطع کرد.

براسا اعلام رسمی کلودفلر، در 23 نوامبر (2 آذر) این شرکت یک عامل تهدید در سرور Atlassian خود شناسنایی کرد. تیم امنیتی کلودفلر بلافاصله بررسی‌ها را آغاز و دسترسی عامل تهدید را قطع کرد. این شرکت اعلام کرده است که که داده‌های کاربران تحت تاثیر این حمله فرار نگرفته است. به دلیل وجود کنترل‌های دسترسی، فایروال‌ها و ابزارها Zero Trust این شرکت، توانایی عامل تهدید برای انجام عمایلت مخرب محدود بود.

حمله هکرها به کلودفلر در سال 2023

از 14 تا 17 نومابر 2023 (23 تا 26 آبان‌ماه)، یک عامل تهدید شناسنایی شد که به ویکی کانفلوئنس داخلی کلودفلر و پایگاه داده باگ‌ها (Atlassian jira) دسترسی پیدا کرد. در 20 و 21 نوامبر، این هکرها دسترسی بیشتری پیدا کردند که نشان می‌داد آن‌ها ممکن است برای اطمینان از اتصال خود به سرورها حمله دیگری نیز داشته باشند.

هکرها سپس در 22 نوامبر بازگشتند و با استفاده از ScriptRunner به ابزار جیرا و سرور Atlassian ارتباط دائمی برقرار کردند، همچنین آن‌ها به سیستم مدیریت سورس کدها دسترسی داشتند و سعی کردند به یک سرور کنسول نفوذ کنند تا به داده‌های این شرکت دست یابند، اما تلاش آن‌ها شکست خورد.

همه دسترسی‌ها و اتصالات هکرها در 24 نوامبر قطع شد و گروه امنیتی تأیید کرده است که آخرین شواهد از فعالیت مهاجمان در 24 نوامبر در ساعت 10:44 بوده است. تلاش تیم کلودفلر برای اصلاح تدابیر امنیتی خود حدود یک ماه پیش به پایان رسید، اما این شرکت می‌گوید که کارکنان آن همچنان روی ارتقای امنیت کار می‌کنند.

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *