جریمه 26 میلیارد دلاری اپل بر سر شکایت اسپاتیفای

Spotify vs apple

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

احتمال جریمه 26 میلیارد دلاری اپل بر سر شکایت اسپاتیفای

به دنبال شکایت اسپاتیفای از اپل در کمیسیون اروپا حالا کوپرتینویی‌ها در خطر جریمه‌ای 26 میلیارد دلاری قرار گرفته‌اند، جریمه‌ای که می‌تواند ورق را در زمینه رقابت میان سرویس‌های استریم موسیقی برگرداند.

 

[/vc_column_text][vc_column_text]

به گزارش فایننشال تایمز، شکایتی که مدتی قبل توسط سرویس استریم موسیقی اسپاتیفای علیه اپل ثبت شده بود قرار است به زودی توسط کمیسیون رقابت اروپا بررسی شود. اسپاتیفای در این پرونده نسبت به سهم ۳۰ درصدی اپل از اپلیکیشن‌هایی اعتراض دارد که از سیستم پرداخت این شرکت استفاده می‌کنند. اسپاتیفای این سهم گزاف را «مالیات اپل» نامیده و مدعی است که این سیستم باعث می‌شود رقابت با اپل موزیک دیگر منصفانه نباشد. البته این مالیات ظاهرا فقط برای اسپاتیفای و سایر سرویس‌های اشتراکی موسیقی اعمال می‌شود و برای اپلیکیشنی مثل اوبر هزینه‌ای به دنبال ندارد.

اگر کمیسیون اروپا به سود اسپاتیفای رای دهد، این اتفاق می‌تواند اپل را مجبور به تغییر رویه خود در قاره سبز کرده و این شرکت را حداکثر به اندازه ۱۰ درصد از درآمدهای جهانی‌اش جریمه کند. این رقم برای اپل چیزی در حدود ۲۶.۶ میلیارد دلار خواهد بود. با این حال احتمال قوی‌تر این است که اپل و کمیسیون اروپا بر سر راهکاری مشترک با یکدیگر توافق کنند تا این مالیات را کاهش داده یا آن را به کلی حذف نمایند.

اپل موزیک و اسپاتیفای نرخ اشتراک ماهانه مشابهی دارند و ماهانه ۹.۹۹ دلار برای حساب‌های کاربری تک‌نفره دریافت می‌کنند. ولی اسپاتیفای به خاطر سهم ۳۰ درصدی اپل ناچار به افزایش این رقم به ۱۲.۹۹ دلار شده است. البته نکته جالب این است که اسپاتیفای برخلاف اپل طرحی برای استفاده رایگان از سرویس خود در اختیار کاربران قرار می‌دهد که البته افراد در این طرح نمی‌توانند آهنگ‌ها را دانلود کنند.

اسپاتیفای هفته گذشته اعلام کرد که تعداد مشترکان پریمیوم این سرویس در سه‌ماهه نخست ۲۰۱۹ نسبت به سال پیش ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده است. این شرکت حالا حدود ۱۰۰ میلیون مشترک و ۱۱۷ میلیون کاربر رایگان دارد. از آن سو اپل موزیک در آخرین آمار منتشره ۵۶ میلیون مشترک جهانی داشت. با این حال، همان طور که وال استریت ژورنال گزارش داده بود، اپل موزیک در آمریکا با ۲۸ میلیون مشترک توانست از اسپاتیفای با ۲۶ میلیون مشترک پیشی بگیرد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”4028″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.