شرکت گوگل – از قدیم تا اکنون (قسمت دوم)

google-history-part2

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

گوگل با چند زبان مختلف

به دلیل رضایت فوق العاده ی کابران از شرکت گوگل توانست جایزه ی Webby را از ان خود کند. و یک نرم افزار جدید را طراحی کرد که شامل 10 زبان مختلف دنیا از جمله فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، سوئدی، فنلاندی، اسپانیایی، پرتغالی، هلندی، نروژی و دانمارکی بود. این شرکت ابتدا کار خود را با سه زبان ژاپنی،کره ای و چینی شروع کرد. و این موتور جستوجوگر تنها 350 نفر مشتری داشت. ولی در حال حاضر بیشتر مردم دنیا از ان استفاده می کنند و با زبان های مختلف دنیا کار می کند. این شرکت در سال 2000نرم افزار Google Toolbar را طراحی کرد . این نرم افزار برای کاربر این امکان را فراهم می کرد که بدون این که به صفحه ی اصلی باز گردد درباره ی هر موضوعی جستوجو کند.

Google Zeitgeist

هم چنین نرم افزارGoogle Zeitgeist‏ که به معنی روح زمان ها است را راه اندازی کرد. این نرم افزار عبارت است از مواردی که طی یک سال جستوجو می شود. این شرکت از زمان تاسیسش اختراعات زیادی را کشف و به ثبت رسانده است. اختراع صفحات PageRank که در این سال برنامه ریزی شده است یکی از ان ها است اما حق امتیاز ان که در لیست Laerence Page  ثبت شد به دانشگاه استفورد واگذار شده است. اولین دفتر بین المللی شرکت گوگل در این سال در شهر توکیو راه اندازی شد.

دستاورد های شرکت گوگل از سال 2009 تا 2002

در سال 2002 این شرکت در 13 کشور با 2400 کارمند فعالیت می کرد و ارزش ان به سه میلیارد دلار رسید. شرکت گوگل در این سال شروع به تولید محصولات برای سایر شرکت ها کرد. اولین محصولی که این شرکت تولید کرد و ان را در اختیار شرکت های دیگر گذاشت دستگاه جستجوی Google بود. ان ها به کمک این محصول که جعبه ای زرد رنگ داشت تصاویر را جستوجو می کردند. با نصب کردن این نرم افزار به شبکه ی رایانه ای جستوجو فعال می شد. هم چنین این شرکت رابط API را منتشر کرد. « API یک رابط مشترک بین دو سیستم و سرویس جدا است». این رابط که برای برنامه نویسان طراحی شده بود به ان ها اجازه می داد که در وب هم زمان دو میلیارد سند را جستوجو کنند. هم چنین در این سال شرکت گوگل ازمایشگاه Google Labs را راه اندازی کرد.

در سال 2003 گوگل شرکت پیرالبز را خریداری کرد. این شرکت دارای سایت بلاگر بود که در سال 1999 به وجود امده بود. بلاگر یک سایت اینترنتی برای ایجاد و نوشتن وبلاگ به صورت رایگان است. و یک سایت بسیار محبوب در بین سایر سایت ها محسوب می شود. شرکت گوگل با همکاری بسیاری از شرکت های برتر دنیا سیستم عامل اندروید را برای گوشی های هوشمند تولید می کند. و رضایت خیلی خوب تولید کنندگان گوشی بر اساس این سیستم عامل را به دست اورده است. در این سال شرکت های خصوصی سهام خود را به مردم می فروختند که شرکت گوگل هم جزء یکی از این شرکت ها بود. شرکت مایکروسافت به شرکت گوگل پیشنهاد ادغام این دو کمپانی را داد اما به ان خیلی توجه نشد. در همین سال شرکت گوگل 32% از کاربرانی را که از اینترنت استفاده می کنند به خود اختصاص داده و در صدر جدول قبل از شرکت یاهو ، ای او الف، ام اس ان و… قرار گرفت. خیلی از موتور های جستوجو گر اطلاعات خود را از طریق جستوجوگر های دیگر به دست می اورند ولی گوگل تنها شرکتی است که خودش اطلاعاتش را تامین می کند هم چنین تامین کننده ی اطلاعات سایر جستوجوگران است به طوری که سایر موتورها 76% از اطلاعات خود را از طریق این جستوجوگر فراهم می کنند. که 15% از ان متعلق به شرکت مایکروسافت است.

در سال 2003 این شرکت در کارش پیشرفت های بسیاری را به دست اورده بود. در این سال به منظور پشتیبانی از سرویس AdSense شرکت Applied Semantics را خریداری کردند. این شرکت که به تبلیغات خیلی اهمیت می داد در این سال Google Grants‏ را راه اندازی کردند و برای تبلیغ ان هزینه ای معادل ده هزار دلار را پرداخت کردند.

شرکت گوگل در سال 2004 شبکه اجتماعی اورکات «Orkut» که این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا دوستان جدید و قدیمی را ببیند و در حفظ روابط افراد خیلی موثر است را راه اندازی کرد. در این سال طی یک کنفرانس خبری شرکت گوگل اعلام کرد که شرکت خدمات مالی و بانکداری مرگان استیلی و گلدمن ساچز گروپ را برای ارائه ی خدمات اجاره کرده است. این شرکت در این سال شروع به فروختن سهام به مردم کرد. با این کار 4 میلیارد درامد را کسب کرد که 12 میلیارد دلار ان سود بود. گوگل با فروش سهام به مردم سود قابل توجه ای را کسب کرد. تا قبل از این کار، سهام شرکت 100 میلیون دلار ارزش داشت اما با این کار سهام شرکت به 273.42 میلیون دلار رسید. که افزایش چشم گیری برای گوگل بود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”4529″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]

در سال 2005 نرم افزار Google Maps‏ را برای گوشی های هوشمند طراحی کرد. سه ماه پس از آن این نرم افزار را در ایالات متحده عرضه کرد. که رانندگان استفاده ی خیلی خوبی برای پیدا کردند جاده ها و محل هایی که در ان قرار می گرفتند از ان کردند و رضایت خیلی خوب ان ها را به همراه داشت. یک سال پس از ان در کشور های دیگری هم چون بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا عرضه شد. در حال حاضر در خیابان های 190 کشور دنیا از ان استفاده می کنند. در این سال شرکت گوگل سهم های بیشتری را به فروش رساند و سود ان به 350 میلیون دلار رسید که سود فوق العاده ای برای شرکت بود. با فروش سهام هر روز سود این شرکت بیشتر می شد . در پایان همین سال سود این شرکت به 80 میلیارد دلار رسید.

این شرکت در سال 2005 برای بالا بردن سرعت پیام Google Talk را راه اندازی کرد. هم چنین Google Analytics که امار بازدید کنندگان را نشان می دهد را راه اندازی کرد و شروع به گسترش دفاترش کرد و دفاتری را در شهر سائوپائولو و مکزیکوسیتی راه اندازی نمود. مجله ی فورجین این شرکت را بزرگتری و برترین شرکت دنیا معرفی کرد. که از طریق فروش سهام سود کلانی را به دست اورده بود. شرکت گوگل تعداد بسیار زیادی از افرادی که بیکار بودند را در این سال استخدام کرد و ان ها را از بیکاری دراورد.

شرکت گوگل در سال 2006  Google Finance که مربوط به امور مالی است را طراحی کرد. این بخش مسائلی را هم چون تصمیم گیری های مالی، رویداد های مهم شرکت، اخبار شرکت و … را در اختیار کاربران قرار می دهد. در همین سال بخش Google Trends راه اندازی شد. این بخش نشان دهنده ی میزان محبوبیت موارد جستوجو از زمان تاسیس شرکت تا الان و در اینده است. و یکی از بخش های خیلی مهم شرکت به شمار می رود. هم چنین در این سال جیمیل را با زبان عربی در کشور های مختلف عرضه کرد. مجله ی فورجین شرکت گوگل را با در امدی معادل 8 میلیارد دلار به عنوان 353 مین شرکت برتر در امریکا و موسسان شرکت را جوان ترین میلیاردر و سی و یکمین ثروتمند جهان معرفی کرده است .لری و سرگی با یک میلیارد دلار از سازمان ملی هوانوردی و فضایی ناسا درخواست کرده اند تا اسم گوگل را بر روی کره ی ماه بنویسند.

ارزش شرکت گوگل در سال 2006، 135 میلیارد دلار بود. در این سال این شرکت Google Checkout را راه اندازی کرد. این بخش به شما این امکان را می دهد که بدون خارج شدن از منزل و در کم ترین زمان ممکن انچه را که دوست دارید از طریق اینترنت خریداری کنید. با راه اندازی برنامه ی Google Checkout برای کاربران این امکان را فراهم می سازد تا با استفاده از اینترنت عکس هایشان را به اشتراک بگذارند. این شرکت نرم افزار Google Apps for Your Domain را برای انواع کسب و کار ها راه اندازی کرد. که خیلی زود طرفداران خود را پیدا کردند. یکی از قابلیت های این نرم افزار نصب برنامه های دلخواه مانند جیمیل ، تقویم و … است.

به مرور زمان در سایر دانشگاه ها ان را به اجرا در اوردند در حال حاضر در 100 دانشگاه برتر جهان از ان استفاده می شود و دارای محبوبیت زیادی در بین کاربران است. بیشتر از 25 میلیون کاربر در سراسر دنیا از ان استفاده می کنند. این شرکت برای کسانی که دارای جیمیل بودند این امکان را فراهم کرد تا با استفاده از بلاگر برای خود وبلاگ درست کنند. این یک دستاورد خیلی عالی برای شرکت گوگل بود. اطلاعات این شرکت به وسیله ی این بلاگر بیشتر و کامل تر شد. و باعث سرعت هر چه بیشتر موضوعات شرکت می شد. یک سال بعد از ان شرکت گوگل به یکی از برترین شرکت های دنیا تبدیل شد. درخواست جستوجوی گوگل از شرکت های دیگر هم چون Yahoo، AOL ،CNN و … خیلی بیشتر بود. و 80% جستوجوها را به خود اختصاص داده بود. شرکت گوگل در سال 2007 تا سال 2010 در صدر بهترین شرکت فناوری اطلاعات قرار داشت و از رقیب های خود جلو افتاده بود. شرکت گوگل با راه اندازی بازار سهام IPO و تبلیغات عالی این بخش درامد شرکت را به 700 هزار دلار رساند.این درامد خیلی خوب و موفقیت بسیار عالی برای شرکت بود. موفقیت های این شرکت تا الان هم ادامه دارد و در بازار های مختلف جهان از جمله بورس نزدکو با نام  GOOG و بازار فرانکفورد با نام GGQ1 حضور دارد. شرکت گوگل از سال 2007 به مدت دو سال در رتبه ی اول شرکت های برتر جهان قرار داشت. ولی یک سال بعد این شرکت در رتبه ی چهارم قرار گرفت.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”4530″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]

یوتیوب، گیدئون لو و بنجامین لینگ مهندس از مدیران بسیار خوب شرکت بودند و خدمات بسیار ارزنده ای را برای این شرکت انجام دادند. اما با رواج فیسبوک و شهرت خیلی خوبی که پیدا کرد این مدیران در سال 2008 استعفاء دادند و به فیسبوک پیوستند. اما با وجود رفتن این افراد شرکت باز هم روند خودش را طی کرد و روز به روز به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کرد. این شرکت برای دانشجویانی که دوره ی کاراموزی را می گذرانند و به فناوری علاقه داشتند برنامه ی BOLD را عرضه کرده است. که دانشجویان با استفاده از این برنامه می توانند دوران کاراموزی خود را در گوگل بگذرانند. و در حرفه ای که به ان علاقه دارند به کار مشغول شوند. کارمندان این شرکت در سال 2008 یک طرح برای ارائه ی خدمات به جامعه راه اندازی کردند.

پرسرعت ترین سایت جهان؛

اگر شما به دنبال یک موتور جستوجوگر عالی با بیشترین سرعت ممکن هستید جستوجوگر گوگل بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این موتور با سرعت فوق العاده و استفاده از تکنولوژی های جدید و به روز برای پیدا کردن اطلاعات مورد نظر ان را به یکی از بهترین ها تبدیل کرده است. این شرکت در تلاش است تا به عالی ترین موتور جستوجو ی دنیا تبدیل شود. این موتور قابلیت دسترسی هم زمان به 1.3 میلیارد صفحه ی گوگل در سراسر دنیا در یک دوم ثانیه را دارا می باشد. این شرکت در طول روز پاسخ گوی 100 میلیون از تقاضای کاربران است.

سلامتی کارکنان

این شرکت اهمیت خاصی برای ورزش کارکنانش قائل است. و برای ورزش هایی هم چون والیبال مسابقه هایی گذاشته است تا کارکنان با اشتیاق بیشتر به ورزش بپردازند و از ان لذت ببرند. ان ها دو روز در هفته را در جنگل و پارک ها پیاده روی می کنند. کارکنان این شرکت بیشتر اوقات صبحانه و شام را در منزل میل میکنند. اما نهار را در محل کار می خورند. موقع ناهار این شرکت بین ساعات ۱۱:۳۰ – ۲:۳۰ است. و بیشتر از غذاهایی که دارای اسید امینه هستند مانند ماهی ، گردو، سبزیجات استفاده می کنند هم چنین در پخت غذا ها از روغن افتاب گردان بهره می برند. این شرکت که بیشتر از هر چیزی به سلامتی کارکنانش اهمیت می دهد ان ها را از محیط هایی که دارای سرب هستند دور نگه داشته چون سرب موجب اختلال عملکرد، نقص شنوایی،درد مفاصل،اسیب های عصبی و مغزی و… می شود. تمامی کارکنان این شرکت در هنگام کار کردن از دمپایی استفاده می کنند تا بتوانند راحت راه بروند و انگشتانشان را به خوبی تکان دهند.

فعالیت شرکت از سال 2012 تا به امروز

این شرکت در سال 2012 بخش Froogle را برای خرید کالا راه اندازی کرد. شرکت گوگل از ابتدای تاسیسش تا به امروز در سرتاسر دنیا در شرکت های مختلفش 20,000 کارمند را به استخدام خود دراورده است. در یک کنفرانس خبری که در سال 2013 برگزار شد شرکت گوگل اعلام کرد که می خواهد بخش تولید تلفن همراه شرکت موتورالا را با قیمت 12.5 میلیارد دلار خریداری کند. و چند ساعت بعد ان را خریداری کرد. یک سال پس از ان شرکت موتورالا را به قیمت 2.9 میلیارد دلار به شرکت لنوو فروخت. شرکت گوگل در سال 2014 ویژوال بیسیک را خریداری کرد. یک زبان برنامه نویسی است که امکان دسترسی سریع و اسان به داده ها را برای کاربران فراهم می کند. و 56% برنامه ها با استفاده از این زبان نوشته می شوند. در همین سال شرکت «skybox» را به مبلغ 500 میلیون دلار و سرویس موسیقی «sonyza» را خریداری کرد.

در ماه اکتبر سال 2015 شرکت گوگل از طریق وبلاگ رسمی اش اعلام کرد که یک شرکت جدید فناوری با نام الفابت را در شهر کالیفرنیا تاسیس می کند. و لری و سرگی مدیریت این شرکت تازه تاسیس را بر عهده خواهند داشت. در حال حاضر درامد این شرکت 769.54 دلار است. در این سال شرکت گوگل شعار شرکتش را تغیر داد به «کار درست را انجام دهید». این شرکت در این سال Mobroi را راه اندازی کرد. برنامه ای است که برای گوشی های هوشمند طراحی شده است و بیشتر از 100 کانال تلویزیونی را نمایش می دهد. این برنامه حتی اگر سیگنال شبکه هم خیلی ضعیف باشد باز هم به خوبی کار می کند.

مراکز شرکت گوگل

شرکت گوگل 23 مرکز در اروپا،14 مرکز در اسیا، 5مرکز در خاورمیانه، و 3 مرکز در امریکای لاتین دارد. ساختمان اصلی شرکت گوگل که با نام گوگل‌ پلکس شناخته می شود در مانتین ویو کالیفرنیا واقع شده است. گوگل پلکس از دو کلمه ی گوگل و کامپلیکس که به معنای مجتمع پیچیده است تشکیل شده است. این نام به دلیل ساختمان های زیادی که در گوگل پلکس وجود دارد گذاشته شده است. موسسین شرکت گوگل در شرکتشان یک مجسمه ی بزرگ ساخته اند که نمایانگر شعار شرکت شرور نباشید است و با این کار به کارمندان این شعار را یاد اوری می کنند. شرکت گوگل قصد دارد برای سلامتی طبیعت یک سیستم راه اندازی کند که به جای انکه از برق صنعتی در شرکتش استفاده شود با استفاده از انرژی خورشیدی برق مورد نیاز را تامین کند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”4531″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]

دلیل موفقیت شرکت گوگل چیست؟

تاسیس مرکز بهداشت برای سلامتی کارکنان و خانواده هایشان میزان ساعت کاری شرکت با توجه به توانایی کارمندان و یاد اوری فرهنگ گوگل و نواوری و مشتری مداری – در یافت پاداش به صورت وجه نقد، واگذاری یا فروش سهام،مشارکت در سود محصولات و … به ارمغان اوردن مشاوره ی رایگان برای کارمندان از لحاظ امور بانکی،خانواده و کودکان،مسائل حقیقی و حقوقی – ایجاد کلاس های یادگیری در فرصت های به وجود امده هنگام کار و پرداخت شهریه ی این کلاس ها از جانب شرکت – تاسیس کودکستان در نزدیکی شرکت برای کارمندان- به ارمغان اوردن سرویس های رایگان حمل و نقل کارمندان جهت بازدید از مکان های دوروبر شرکت – ایجاد یک کافی شاپ رایگان برای کارمندان شرکت – پوشیدن لباس کار مخصوص کارمندان – تکرار شعار شرکت نباید بد باشی در اتاق های شرکت – تشویق فراوان کارکنان در بعضی مواقع حتی اگر کار ان ها خوب نباشد.

لوگوی شرکت گوگل برگرفته شده است از اسم شرکت همان طور که باد،اب،خاک و هوا چهار عنصر مهم طبیعت هستند زرد و قرمز وابی هم چهار عنصر مهم در رنگ ها هستند که با مخلوط کردن این سه رنگ رنگ های دیگری به دست می اید طراح لوگوی این شرکت از این سه رنگ اساسی به اضافه ی رنگ سبز استفاده کرده است. لوگوی این شرکت از ابتدای تاسیسش تا الان تغیر نکرده است فقط رنگ های ان ملایم تر شدند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.