ایلان ماسک تاریخ‌سازی کرد؛ کاشت تراشه نورالینک درون مغز انسان برای اولین بار

ایلان ماسک

چندین ماه پس از اعلام خبرجذب داوطلب، حالا اولین انسان در دنیا تراشه مغزی نورالینک را دریافت کرده است.

مدت‌هاست منتظر شروع آزمایش انسانی تراشه مغزی نورالینک هستیم و حالا مدیرعامل این شرکت، یعنی ایلان ماسک از کاشت اولین تراشه نورالینک دورن مغز انسان خبر داده است. این خبر موفقیتی بزرگ برای ایلان ماسک و نورالینک محسوب می‌شود.

ایلان ماسک در شبکه اجتماعی ایکس با انتشار پستی اعلام کرد که روز گذشته اولین انسان تراشه مغزی نورالینک را دریافت کرده است. ظاهرا این عما موفقیت آمیز بوده است؛ چرا که به گفته مدیرعامل نورالینک، حال دریافت کننده تراشه رو به بهبود است:

“روز گذشته اولین انسان تراشه نورالینک را دریافت کرد و حال این فرد به خوبی درحال بهبود است. نتایج اولیه تشخیص امیدوار کننده نورون اسپایک(Neuron Spike) را نشان می‌دهد.”

کاشت تراشه نورالینک دورن مغز انسان

خردادماه نورالینک پس از چندین ماه تلاش بالاخره توانست از سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) برای آزمایش‌های انسانی خود مجوز دریافت کند.

چند هفته بعد از دریافت مجوز، ایلان ماسک اعلام کرد که احتمالا تراشه مغزی نورالینک در اواخر 2023 درون مغز اولین داوطلب قرار می‌گیرد و حالا با کمی تاخیر این اتفاق رخ داده است.

نورالینک

چندین ماه پیش و در پاییز، نورالینک شروع به جذب داوطلب برای آزمایش بالینی خود کرد. درآن زمان نورالینک اعلام کرد افرادی که از کوادری پلژی(فلج چهاراندام) ناشی از آسیب نخاع گردنی یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک(ALS) رنج می‌برند، احتمالا گزینه مناسبی برای آزمایش‌های بالینی خواهند بود.

به گفته نورالینک، هدف اولیه واسط مغز و رایانه (BCI) این شرکت، دادن توانایی کنترل نشانگر ماوس یا کیبورد تنها از طریق افکار به داوطلبان است. طبق گزارشی که بلومبرگ در آبان‌ماه منتشر کرد، هزاران نفر برای دریافت تراشه مغزی نورالینک اعلام آمادگی کرده بودند. بااین‌وجود افراد کمی برای اولین آزمایش بالینی تراشه مغزی ایلان ماسک انتخاب می‌شوند و روز گذشته هم اولین داوطلب آن را دریافت کرده است.

درحال‌حاضر ایلان ماسک جزئیاتی درباره نحوه جراحی و کاشت تراشه درون مغز انسان منتشر نکرده، بااین‌حال می‌گوید نتایج اولیه تشخیص امیدوارکننده نورون اسپایک را نشان می‌دهد.

کاشت تراشه نورالینک درون مغز انسان یک موفقیت بزرگ برای این شرکت و البته ایلان ماسک محسوب می‌شود. ماسک برنامه‌های زیادی برای نورالینک دارد و نه‌تنها می‌خواهد بیماران را درمان کند، بلکه می‌خواهد به انسان‌ها این فرصت را بدهد تا گذشته خود و یا واقعیت‌های مختلف (مانند واقعیت‌های تخیلی) را هم تجربه کنند.

 

 

 

 

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *