اسپاتیفای با اشاره به قوانین جدید اپ استور، اپل را به اخاذی متهم کرد

Spotify-910x600

اسپاتیفای که در طول چند سال گذشته یکی از بزرگ‌ترین منتقدان اپل بوده است، می‌گوید که برنامه جدید این شرکت برای پیروی از قوانین اتحادیه اروپا «یک نمایش کاملاً مسخره است.» این شرکت با انتشار پست جدیدی در وبلاگ خود، از تغییرات جدید اپل به‌عنوان نوعی «اخاذی» یاد کرده است و می‌گوید که اپل همچنان تلاش می‌کند تا توسعه‌دهندگان را مجبور به استفاده از اپ استور کند.

اپل روز گذشته کارمزد جدیدی با عنوان «Core Technology Fee» را معرفی کرد که به موجب آن، توسعه‌دهندگانی که از استورهای اپلیکیشن شخص ثالث استفاده می‌کنند، پس از یک میلیون دانلود اپلیکیشن آن‌ها، باید به‌ازای هر بار نصب اضافی 0.50 یورو پرداخت کنند. حالا اسپاتیفای از این سیاست جدید انتقاد کرده است و ادعا دارد که این کارمزد می‌تواند به توسعه‌دهندگان آسیب وارد کند؛ به‌خصوص اگر اپلیکیشن آن‌ها به‌صورت رایگان ارائه شده باشد.

Spotify

در پست وبلاگ اسپاتیفای درباره تغییرات اپل نوشته شده است:

«براساس تحقیق ما از پیشنهاد اپل، یک توسعه‌دهنده حتی زمانی که کاربری اپلیکیشن را دانلود کند، هرگز از آن استفاده نکرده و فراموش کرده باشد که آن را حذف کند نیز باید این هزینه را پرداخت کند»

غول حوزه استریم موسیقی همچنین به کمیسیون 17 درصدی استفاده از سیستم‌های پرداخت شخص ثالث نیز اشاره کرده است. بااین‌وجود، هرچند اسپاتیفای گفته بود که امکان پرداخت درون برنامه‌ای را برای کاربران اروپایی آیفون فراهم خواهد کرد، اما درحال‌حاضر با وجود انتقادات این پست، انجام آن بعید به‌نظر می‌رسد.

«دنیل اِک»، مدیرعامل اسپاتیفای نیز در ایکس پست جدیدی را منتشر کرده است:

«با وجود اینکه پایگاه کاربران موجود ما در اتحادیه اروپا حدود 100 میلیون است، این مالیات جدید که بر دانلودها و به‌روزرسانی‌ها تأثیرگذار است، می‌تواند هزینه‌های جذب مشتری ما را افزایش دهد و به‌طور بالقوه آن‌ها را 10 برابر کند.»

 

پاسخ اپل به انتقادات اسپاتیفای

Apple vs. Spotify

درمقابل، «فرد ساینز»، سخنگوی اپل، به The Verge اعلام کرده که غول فناوری از موفقیت تمام توسعه‌دهندگان مانند اسپاتیفای خوشحال است:

«تغییراتی که ما برای برنامه‌ها در اتحادیه اروپا اعلام کرده‌ایم، با گزینه‌های جدیدی برای انتشار برنامه‌های iOS و پردازش پرداخت‌ها، به توسعه‌دهندگان امکان انتخاب را می‌دهد. هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند استفاده از شرایط فعلی را نیز انتخاب کند و تحت شرایط جدید، بیش از 99 درصد از توسعه‌دهندگان به همان اندازه یا کمتر به اپل هزینه‌ای پرداخت می‌کنند»

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *