Black Friday (بلک فرایدی)

جمعه سیاه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عبارت جمعه سیاه یا بلک فرایدی از کجا می آید:

این عبارت در ابتدا به اصطلاح امروز یک کمپین برای خرید نکردن در روزهای تعطیل در دوران بحران شدید مالی آمریکا بود.

این بحران در آمریکا در سال 1896 میلادی توسط دو سرمایه گذار قدرتمند آن زمان یعنی جی گولد و جیم فیسک رخ داد که با خرید بیش از اندازه طلا در بازار آمریکا قصد انحصاری کردن آن و فروش با سودی چند برابر آن داشتند اما طمع این دو نفر در روز جمعه بعد از این اتفاق ها باعث سقوط بازار سهام آمریکا شد که بسیاری از کارخانجات حتی کشاورزی آن زمان را به ورشکستگی کشاند.

به همین منظور در آن روزها چون خریدها کمتر و سودها ناچیزتر شد فروشنده ها سود خود را با رنگ مشکی و ضرر خود را با رنگ قرمز ثبت می کردند.

همچنین در سال۱۹۵۰ میلادی در شهر فیلادلفیا پلیس از کلمه بلک فرایدی برای هرج و مرج و بی نظمی و ازدحام توریست ها و حاشیه نشین ها بعد از روز شکرگذاری و هجوم آن ها برای خریدهای سال جدید استفاده می کرد چون روز سختی برای پلیس و شهر بود و همچنین باعث افزایش دزدی و جنایت در این روز هم می شد.

تا سال۱۹۶۱ میلادی تقریبا بر میزان محبوبیت «جمعه سیاه» در فیلادلفیا اضافه شد . به همین منظور  فروشندگان این منطقه بر آن شدند تا نام آن را از بلک فرایدی به بیگ فرایدی یا جمعه بزرگ تغییر دهند و از این طریق کمی از بار منفی اسم این روز بکاهند.

 

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40px”][vc_single_image image=”3692″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]

سرانجام تا اواخر سال 1980 میلادی مردم کم کم عبارت بلک فرایدی را به جای منفی بودن آن روز یک روز مهم و مثبت برای خرید می دیدند.

از آن زمان تاکنون حراج یکساله سرتاسری در روز بعد از جشن شکرگزاری به یک رویداد چهارروزه تغییر یافت.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”38px”][vc_single_image image=”3693″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]

بلک فرایدی هم اکنون به یکی از اتفاقاتی بدل شده که هیچکس قصد ندارد آن را از دست بدهد چون اجناسی که در روزهای عادی با قیمت های بالا عرضه می شوند در روز بلک فرایدی حتی تا 80 درصد تخفیف می گیرند.

البته این روز نه تنها برای مردم عادی مهم است بلکه خرده فروش ها و چندین شرکت مطرح دنیا به دلیل فروش یکباره محصولات موجود در انبارهای خود سودهای هنگفتی به جیب می زنند.

در ایران هم در سالهای اخیر بلک فرایدی توسط چند وبسایت انجام می گیرد. سایت هایی همچون دیجی کالا و بامیلو و ایسام از جمله این فروشگاه های اینترنتی هستند که در این روز محصولات خود را با تخفیف های بیشتری عرضه می کنند .

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”3694″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”3695″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”3696″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”3697″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *