فیسبوک 20ساله شد

20 سالگی فیسبوک

این شبکه اجتماعی چگونه جهان را تغییر داد؟

در این مطلب به چهار حوزه‌ای اشاره خواهیم کرد که فیسبوک باعث تغییر آن‌ها در سراسر جهان شده است.

بیست سال پیش جوانی به نام “مارک زاکربرگ” پلتفرمی با نام «فیسبوک Facebook» را برای برقراری ارتباط با یکدیگر راه‌اندازی کرد که اکنون به یکی از شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری با نام متا تبدیل شده است. فیسبوک که همچنان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان است، از زمان راه‌اندازی تا کنون بارها بازطراحی شده، اما هدف ثابتی که برقراری ارتباط آنلاین کاربران با دیگران و البته کسب درآمد تبلیغاتی است را دنبال می‌کند.

به مناسبت 20سالگی این شبکه اجتماعی محبوب، در ادامه به چهار حوزه‌ای اشاره خواهیم کرد که فیسبوک باعث تغییر آن‌ها در سراسر جهان شده است.

فیسبوک رقابت شبکه‌های اجتماعی را تغییر داد

قبل از فیسبوک شبکه‌های اجتماعی دیگری مانند مای اسپیس(MySpace) نیز وجود داشتند. اما سایت مارک زاکربرگ بلافاصله پس از راه‌اندازی در سال 2004 با استقبال بسیار خوبی روبرو شد. در کمتر از یک‌سال تعداد کاربران آن به یک میلیون نفر رسید و در عرض چهارسال با نوآوری‌هایی مانند قابلیت تگ کردن اشخاص در عکس‌ها، توانست از MySpace پیشی بگیرد.

تا سال 2012، تعداد کاربران فیسبوک از یک میلیارد نفر نیز عبور کرد و این پلتفرم همچنان به رشد خود ادامه داده است. اخیرا نیز این شرکت گفته بود که فیسبوک روزانه 2.11 میلیارد کاربر دارد.

مسلما فیسبوک اکنون با وجود رقبای زیادی که وجود دارد، نسبت به گذشته حداقل در بین جوانان محبوبیت کمتری دارد، اما همچنان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی است و عصر جدیدی از فعالیت‌های اجتماعی آنلاین را آغاز کرده است.

فیسبوک داده‌های شخصی ما را باارزش‌تر و البته عمومی‌تر کرد.

فیسبوک
Facebook turned 20 years old

امروزه متا یک غول تبلیغاتی است و همراه با شرکت‌هایی مانند گوگل، سهم بزرگی از درآمد تبلیغاتی جهان را به خود اختصاص داده است. تقریبا همه ما می‌دانیم که شرکت‌های حوزه تبلیغات از داده9‌های کاربران خود استفاده می‌کنند و متا نیز تا کنون چندین بار به دلیل سوء‌استفاده از داده‌های شخصی جریمه شده است.

در سال 2022، این شرکت با جریمه 265 میلیون یورو(228میلیون پوند) اتحادیه اروپا به دلیل استخراج داده‌های شخصی کاربران مواجه شده بود.

Facebook اینترنت را به یک فضای سیاسی تبدیل کرد

فیسبوک با ارائه تبلیغات هدفمند، به یک پلتفرم مهم برای تبلیغات انتخاباتی سراسر جهان تبدیل شده است. به عنوان مثال، طبق تحقیقاتStatista ، در پنج ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ایالات متحده، تیم “دونالد ترامپ” بیش از 40 میلیون دلار برای تبلیغات در فیسبوک هزینه کرده است.

این شبکه اجتماعی همچنین با ارائه امکان ساخت گروه‌های مختلف و اجرای کمپین‌ها، در تغییر سیاست‌های مردمی نیز نقش داشته است.

فیسبوک آغاز کننده امپراتوری متا و مارک زاکربرگ بود

با موفقیت بزرگ فیسبوک، مارک زاکربرگ یک شبکه اجتماعی و امپراتوری در صنعت فناوری ساخت که از نظر کاربران و توانایی کسب سود نسبت به بقیه رقبا برتری بی‌سابقه‌ای دارد. همچنین در ادامه سرویس‌های بیشتری از جمله واتس‌اپ، اینستاگرام و Oculus توسط متا خریداری شدند تا قدرت آن بیشتر از پیش شود.

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *