شرکت گوگل – از قدیم تا اکنون (قسمت اول)

Google-history-header

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

در سراسر نقاط جهان به صورت میانگین در هر روز 19 میلیون ساعت ، کاربران از Google برای جستجوی مطالب مختلف استفاده می کنند. این شرکت در جهان بالاترین بازدید کننده را نسبت به سایر موتور های جستوجوگر دارد. و رتبه ی اول را به خود اختصاص داده است. شرکت گوگل یک شرکت سهامی عام است که بیشترین درامد خود را از طریق فروش سهام به مردم به دست می اورد. محل تولد این شرکت شهر کالیفرنیا است که در زمینه ی اینترنت نرم افزار فعالیت می کند. دفتر مرکزی این شرکت در دومین ساختمان بزرگ شهر نیویورک با 30 هزار متر مربع قرار دارد. که 12 هزار کارکن در آن مشغول به کار هستند. یکی از قابلیت های منحصر به فرد این موتور جستوجوگر این است که هر جستوجویی که توسط کاربر صورت می گیرد مشخصات کامپیوتر و جستوجویی که صورت گرفته است در حافظه ی پردازشگر های این شرکت ثبت می شود . شرکت Google شرکتی بسیار گسترده است و در زمینه ی وب و کامپیوتر خدمات بسیار ارزنده ای را انجام داده. درامد این شرکت از طریق تنوع بسیار زیاد خدمات مانند جستوجوی اینترنتی ،ایمیل، اشتراک فایل ویدیویی،انواع نرم افزار ها شبکه های اجتماعی و تبلیغات متنی به دست خواهد امد.

تاریخچه شرکت Google

در سال 1996 دو جوان اهل امریکا با نام های لری و سرگی با یک سال اختلاف سنی که در دانشگاه استندفورد در رشته ی کامپیوتر به تحصیل می پرداختند شروع به همکاری کردند و با برنامه ریزی دقیق و با مشورت افراد اگاه با سرمایه ای معادل یک میلیون دلار یک موتور جستجو به قصد این که اهداف و سرویس ها را در جهان به اشتراک بگذارند واطلاع رسانی دقیق و درست به راحتی در دست افراد قرار گیرند را راه اندازی کردند.آن ها اسم این موتور جستوجو را بک راب گذاشتند که بعد ها به Google تغیر یافت. لری که بیشتر به کامپیوتر علاقه داشت «سرور» یک شبکه ی جدید را که از طریق اینترنت به تمامی شبکه ها وصل می شد و همیشه در دسترس بود اختراع کرد. لری و سرگی با این کار همه ی اطرافیانشان را شگفت زده کردند. و همه کار آن ها را تحسین می کردند. شرکت Google از زمان تاسیسش تا الان بیش از یک میلیون سرور را به ثبت رسانده است. گوگل به معنی «یک عدد یک و صد صفر جلوی آن» است که نوعی شعار و در واقع مقصود موضوع است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”4412″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]

پشتوانه ی گوگل

دوستانشان در تاسیس این شرکت به ان ها خیلی کمک کردند و همراه خیلی خوبی برای این دو جوان بودند. ان ها کار خود را از یک اتاقک کوچک خانه ی یکی از دوستانشان با یک کارمند به نام سیلور اشتین شروع کردند. این سه جوان از ان جا قدم بزرگی را به سمت دنیای فناوری برداشتند. و با تلاش زیاد و پشتکار قوی ای که از جانب خانواده و دوستانشان داشتند خیلی زود به هدفشان رسیدند. این شرکت وقتی که به صورت ازمایشی کار می کرد محبوبیت خود را در بین کاربران به دست اورد به طوری که هر روز 10 هزار تقاضا در این موتور جستوجو گر سرچ می شد. این دو جوان در سال 1998 شروع به تکمیل این موتور کردند. ان ها برای این کار خیلی تلاش می کردند. ابتدا شروع به خریداری سخت افزار هایی برای ساخت کامپیوتر کردند. ان ها با هزینه ی خیلی کمی اولین کامپیوتر خود در خوابگاهی که در ان جا زندگی می کردند را تولید کردند. به این ترتیب برای اولین بار مرکز داده پردازی Google توسط این کامپیوتر راه اندازی شد. در دانشگاه ها از این موتور جستجو استقبال خیلی خوبی شد و رضایت خیلی خوب دانشجویان را به دست اورد. سرگئی در سال 1998 یک دفتر باز کرد و در ان جا به بازرگانی مشغول شد. آن ها برای توسعه ی این کار شروع به استخدام افراد دیگری با مدرک کامپیوتر کردند. شرکت Google برای پیشرفت و به ثمر رساندن کارش به سرمایه ی زیادی نیاز داشت. کلاینر پرکین کافیلد و بایرز اولین سرمایه گذارانی بودند که سرمایه ی شرکت Google را تامین کردند.

گوگل در راه رسیدن

در سال 1998 شرکت Google برسر زبان ها افتاد و روزنامه ها شروع به نوشتن موضوعاتی درباره ی این شرکت کردند. در همان سال در طی یک خبر اعلام شد که شرکت Google در میان صد سایت بهتر دنیا قرار گرفته است. ساختمان شرکت Google بزرگتر شد و تعداد کارمندان ان هم بیشتر شد. لری و سرگئی برای رفاه کارکنان و شاد بودن محیط کار در شرکتشان طرح های ورزشی و تفریحی را راه اندازی کردند. با این کار علاقه ی کارمندان به کار چندین برابر شد و کارایی شرکت از قبل خیلی بهتر و سریع تر شد. در ان زمان که یاهو در بین مردم خیلی رواج داشت و از ان خیلی استفاده می شد. این دو جوان با مؤسس ان دیوید فیلر آشنا شدند. دیوید که از این موتور جستو وجو خیلی خوشش امده بود به ان ها پیشنهاد داد که در این موتور پیشرفت هایی ایجاد کنند. در اواخر سال 1998 با سرمایه ی یک میلیون دلار ساخت این موتور تکمیل شد.

خبرنامه در گوگل راه اندازی می شود

این شرکت در سال 1998 بخش خبرنامه Google Friends را راه اندازی کرد. که مورد توجه عام قرار گرفت و استقبال خوبی از آن شد. این بخش تمامی رویداد های شرکت را ماهانه در اختیار کاربران قرار می داد، تا در جریان چگونگی روند شرکت باشند. با ورود وبلاگ ها و بخش های دیگری که اخبار را در اختیر کاربران قرار می داد. کم کم و به مرور زمان توجه به این بخش کاهش یافت تا ان را به کلی تعطیل کردند. در این سال این شرکت شروع به راه اندازی شرکت های دیگری کرد و تعدادی شرکت راه اندازی کرد و مهمترین ان ها شرکت Google Inc که توسط سون Sun   با سرمایه ی 100000 دلاری و به صورت چک پرداخت شده بود راه اندازی شد. در همین سال ها  لری در جشنواره ی Burning Man  که به معنی مرد سوزان است به همراه تعدادی از دوستانش یک ادمک چوبی را اتش زدند. لری این عمل خود را یک اقدام خود جوش برای ابراز احساسات شخصی بیان کرد. کم کم تعداد شرکت کنندگان این جشنواره بیشتر شدند که در حال حاضر به مدت یک هفته در بیابان بلک راک امریکا برگزار می شود. اولین کارمند این شرکت کریگ سیلوراشتاین فارغ التحصیل رشته ی علوم رایانه از دانشگاه استفورد بود او به مدت 10 سال در شرکت فعالیت کرد. شرکت Google در سال 1999 یک دفتر با 8 کارمند در شهر پائلو التو راه اندازی کرد. در همین سال این شرکت برای سلامتی کارکنانش یک رستوران باز کرد و چارلی ایرز را به عنوان سراشپز استخدام کرد. در ابتدا چارلی تنها برای چهل کارمند اشپزی می کرد. به مرور زمان تعداد کارکنان شرکت افزایش یافت و در حال حاضر او حداقل برای 1500 نفر اشپزی می کند. گوگل برای کارمندانش این امکان را فراهم کرده است که 20% از وقت کاریشان را با برنامه هایی که دوست دارند سپری کنند و به کار فکر نکنند تا با علاقه و اشتیاق و بدون خستگی به کارشان ادامه دهند. هم چنین در هفته یک روز کامل را برای استراحت کارمندان مهیا ساخته است. به ان ها این اجازه داده شده است تا هر موقع که دوست داشتند برای این که کار کیفیتش را از دست ندهد چند لحظه بخوابند و استراحت کنند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”4413″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]

امید کردستانی ، از مدیران موفق گوگل

یکی از مدیران بسیار موفق شرکت گوگل امید کردستانی است. او در سال 1999 با دوازده سال سابقه ی کار در زمینه ی فناوری الکترونیک وارد شرکت گوگل شد و به عنوان رئیس بخش فروش جهانی گوگل شروع به کار کرد. خیلی از مدیران شرکت گوگل از جمله « سالار کمانگر ترانه رضوی،رضا به‌فروز،مایک جزایری،شیرین اسکوئی و شمیم صمدی»اهل ایرانند و از مدیران موفق شرکت گوگل به حساب می ایند. این شرکت برای مناسبت های خاص هم چون تولد اشخاص مهم ،سال نو و… «Google Doodle» ورژن خاصی از لوگوی اصلی را طراحی کرد که به جای لوگوی اصلی استفاده می شد. برای اولین بار یک خانم هنرمند به نام لوری لوئب ان را طراحی کرد. بعد از ان هنرمندان دیگری مانند واین تیباد گرفته تا کریستف نیمان و اریک کارل ان را به گونه های متفاوت طراحی کردند. خدمات شرکت گوگل عبارتند از: گوگل محقق،ای گول،گوگل جیمیل،ترجمه گوگل،فیدبرند،گوگل باز،گوگل ویو،جستجو،گوگل پلاس،نوار ابزار گوگل،گوگل مپس، مون، مارس، ارث،گوگل کروم، تاک، باز، داکس، ، ویدئو، ریدر، پیکاسا و… است . در سال 2001 Usenet Discussion Service بحث و گفتوگو را با 500 میلیون بحث مربوط به 7 سال قبل خریداری کرد که در حال حاضر Groups ‏Google شناخته می شود. لری و سرگین همه کاره ی شرکت بودند و شرکت را خیلی عالی پیش می بردند. تا این که در سال 2001 طی جلسه ای که در این سال توسط هیئت مدیران برگزار شد اریک اشمیت را به عنوان مدیر عامل شرکت استخدام کردند و تا سال 2011 در شرکت فعالیت کرد . بعد از این که در این سال استعفاء داد سرگی دوباره مدیر عاملی شرکت را بر عهده گرفت. در این سال شرکت گوگل نرم افزار ‏ Google Images را راه اندازی کرد. این نرم افزار این امکان را برای کاربر فراهم میکند تا به جای استفاده از کلمات کلیدی برای پیدا کردن متن از تصاویر استفاده کند.

لینک صفحات

شرکت گوگل که هر روز پیشرفت های چشم گیری را به دست می آورد. و مؤسسین شرکت امکانات بیشتری را برای موتور جستجو فراهم می کنند. آنان بر این باور بودند که اگر از جانب صفحات معتبر به صفحه ای لینک داده شده باشد. ان صفحه بیشترین بازدید کننده را دارا می باشد و از اهمیت خاصی برخوردار است. این دو جوان از تجربه های خود در ساخت و پیشرفت این جستوجوگر استفاده کردند و نتیجه ی خیلی خوبی هم به همراه داشت. این موتور جستوجوگر به دلیل طراحی ساده و بسیار شیک و زیبا در بین کاربران از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بود. سرعت سرچ و نتایج سریع حاصل از ان محبوبیتش را چندین برابر کرده بود. این گوگل دارای کلمات کلیدی بسیار ساده و برای کاربران قابل فهم بود. که در سال 2000 تبلیغات را برای فروش این کلمات اغاز کرد. و فروش بسیار خوبی را هم به همراه داشت.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *