بهترین بازی های ترسناک سال 2020

header

بهترین بازی های ترسناک سال 2020

بازی های ترسناک

سال 2020 یکی از موفق‌ و مهیج‌ترین سال‌ها برای طرفداران سبک عناوین ترسناک در دهه گذشته به‌شمار می‌آید. زیرا در این سال دنباله‌های مختلفی برای عناوین ترسناک شناخته شده و محبوب منتشر شدند و در کنار این اتفاق IP و بازی‌های جدیدی نیز برای نخستین‌بار به خانواده ژانر ترسناک اضافه شدند، که برخی از این عناوین به عقیده منتقدان توانستند تاثیرات شگرفی را در این سبک به وجود آورند. برخی از عناوین ترسناک عرضه شده در سال 2020 برای قابلیت وحشت‌آفرینی‌ دارای شهرت فراوانی هستند، درحالی که دیگر بازی‌ها شاید المان‌های اکشن و گیمپلی هیجان‌انگیز را با اتمسفری هراس‌آور تلفیق، و در قالب یک عنوان هیجان‌انگیز به مخابان ارائه کرده‌اند. می‌توان گفت که در سال گذشته گونه‌ها و شکل‌های متفاوت و متنوعی از عناوین ترسناک منتشر شدند. که در ادامه این مطلب به‌تریب حروف الفبا به معرفی بهترین بازی های ترسناک سال 2020 خواهیم پرداخت

بازی Amnesia: Rebirth

استودیو Frictional Games به‌دلیل توسعه عناوین نوآورانه و خلاقانه در ژانر وحشت و بقا همواره به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین عوامل دگرگونی این سبک در صنعت بازی‌های ویدیویی به‌شمار می‌رود. در سال 2010 این استودیو با عرضه بازی Amnesia: The Dark Descent توانست تا دوباره نام ژانر وحشت و بقا را که در سال‌های قبل از آن با فراموشی و افول کیفی فرنچایزهایی نظیر سری Silent Hill و سری Resident Evil همراه بود را دوباره احیا سازد. در سال گذشته نیز استودیو Frictional Games با عرضه بازی Amnesia: Rebirth توانست دنباله‌ای شاخص را برای این فرنچایز به‌ علاقه‌مندان ارائه کند، عنوانی که از بسیاری جهات درمقابل انتظارات و خواسته‌هایی که مخاطبان از آن در تفکرات خود می‌پنداشتند فراتر عمل کرد و به یکی از برترین بازی‌های عرضه شده در سال 2020 تبدیل شد.

 

در بازی Amnesia: Rebirth بازیکنان می‌توانند برای نخستین‌بار از اتمسفر بسته، تاریک و قلعه مانند عناوین گذشته فاصله گرفته و ماجرا خود را در نقش شخصیت اصلی بازی یعنی تسی (Tasi) در صحرایی وسیع و مورد اصابت نور بی‌امان خورشید، غارهای هراس‌انگیز، خرابه ها و در نهایت مناطقی ماورا طبیعی ادامه دهند. بازی Amnesia: Rebirth همانند نسخه گذشته توجه ویژه خود را بر خلق اتمسفری هراس‌انگیز به جای ترس‌های لحظه‌ای عناوین دیگر متمرکز ساخته است، و به همین جهت نیز لحظات تاثیرگذار و وحشت‌آور بوجود آمده از بسیاری از عناوین مشابه در ژانر وحشت و بقا در ذهن مخاطبان عمیق‌تر و هم‌چنین به‌یادماندنی‌تر نقش بسته است. بازی Amnesia: Rebirth را می‌توان عنوانی به‌واقع ترسناک و هراس‌آور توصیف کرد که بازیکنان را از نخستین لحظات تا پایان بازی در دنیایی ناشناخته و ماورا طبیعی با تاریک‌ترین و هیجان‌انگیزترین لحظات ممکن در یک بازی ویدیویی دعوت می‌کند. و به یکی از بهترین بازی های ترسناک سال 2020 تبدیل می‌شود.

 

بازی Carrion

carrion

اکثر عناوین ترسناک معمولا بازیکنان را در مواجهه با لحظات هراس‌آور، ناتوان و بدون دفاع می‌سازند تا بدین وسیله مخاطبان بتوانند هرچه بیشتر در این مهلکه به وجود آمده غرق شده و معنا حقیقی ترس را درک کنند، اما در بازی Carrion که یکی از بهترین بازی های ترسناک سال 2020 است. این راهکار کاملا برعکس بکار گرفته شده است. به‌صورتی که بازیکنان در نقش یک توده قرمز رنگ از خون و ماهیچه‌هایی دست‌مانند به سمت دانشمندانی به‌دام افتاده در یک آزمایشگاه هجوم می‌برند و با آغشته ساختن آن‌ها با مقداری از این محلول قرمز رنگ می‌توانند ذهن و اعمال این دانشمندان را در کنترل خود درآورند و همانند فیلم  The Thing آن‌ها را در مقابل یکدیگر قرار دهند و شاهد کشته شدن انسان‌ها بوسیله قدرت‌های شیطانی باشند. بازی Carrion با ایده خلاقانه و نوآورانه خود باعث شده است تا مخاطبان متعددی برای تجربه این ماجراجویی و چالش متفاوت، وارد دنیا غنی و رنگارنگ این عنوان که در سبک کلاسیک مترویدونیا توسعه یافته است وارد شوند و از آن تا ساعت‌های متمادی لذت ببرند.

بازی The Coma 2: Vicious Sisters

بازی The Coma 2: Vicious Sisters اگرچه شاید یکی از ناشناخته‌ترین عناوین موجود در میان بهترین بازی های ترسناک سال 2020 باشد، اما این عنوان قطعا درمیان علاقه‌مندان به ژانر وحشت و بقا جایگاه به‌خصوصی را به خود اختصاص داده است. در بازی The Coma 2: Vicious Sisters بازیکنان در نقش شخصیت مینا پارک (Mina Park) که در کابوس خود که دنیا موازی از جهان Sehwa High روایت می‌شود به‌دام افتاده است به تجربه بازی می‌پردازند و در این ماجراجویی مینا باید همواره به‌دنبال رهایی از دست هیولایی که به‌شکل یکی از معلمان او است باشد، و در این مسیر همانند دیگر عناوین وحشت و بقا المان‌هایی نظیر حل کردن از میان برداشتن پازل‌ها و معماهای داستانی مختلف یکی از بخش‌های اصلی این عنوان به‌حساب می‌آید. هم‌چنین از مهارت‌هایی که بازیکنان باید در آن تبحر خاصی به دست آورند می‌توان به آرام حرکت کردن، جمع‌آوری آذوغه و ساخت سلاح‌های موثر در برابر دشمنان درون بازی اشاره کرد که سیستم گیمپلی بازی هرچه بیشتر غنی و متنوع ساخته است.

بازی The Last of Us 2

نسخه ابتدایی بازی The Last of Us هم‌چنان تا به امروز به عنوان یکی از برترین عناوین عرضه شده در تمامی دوران محسوب می‌شود، پس بنابراین همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد بازی The Last of Us 2 با توقعات و انتظارات بسیار بالایی از سوی بازیکنان مواجه بود و اگرچه داستان این عنوان نتوانست همه علاقه‌مندان را راضی نگاه دارد اما نمی‌توان به هیچ عنوان از المان‌های فنی بی‌نظیر بازی در بخش بصری و طراحی صدا و حتی گیمپلی چشم پوشی کرد، نکاتی که بازی The Last of Us 2 را حتی در مقایسه با عناوین نسل نهمی نیز برتر ساخته‌اند.

بازی The Last of Us 2 را می‌توانیم بهینه‌ترین و جاه‌طلبانه‌ترین عنوان حاضر در لیست بازی های ترسناک سال 2020 به‌شمار آوریم، این بازی که با استقبال باورنکردنی از سوی منتقدان مواجه شد در نهایت نیز به عنوان بهترین بازی سال نیز منتصب شد. در این عنوان همانند گذشته شخصیت الی (Ellie) و ابی (Abby) باید تا در مقابل خیل عظیمی از کلیکرها و خطرات ناشی از دیگر گروه‌های بازمانده مقاومت و به راه خود برای دست‌یابی ادامه دهند. هم‌چنین کات‌سین‌های بازی The Last of Us 2 را نیز می‌توان جزو هراس‌برانگیز و ترسناک‌ترین کات‌سین‌های خلق شده درمیان تمامی عناوین ترسناک توصیف کرد که در کنار تلفیق با گیمپلی و کارگردانی ظریف و تحسین‌برانگیز آن باعث شده است تا این عنوان جزو یکی از بهترین بازی های ترسناک دهه گذشته قلمداد شود.

بازی Murder House

استودیو Puppet Combo که تنها توسط یک نفر تشکیل شده است، با توسعه بازی Murder House توانست تا در سال 2020 خاطرات بخش اعظمی از مخاطبان عناوین ترسناک با تم و اتمسفر بازی‌های عرضه شده در دهه 90 میلادی و کنسول‌هایی نظیر پلی استیشن 1 و نینتندو گیم کیوب را دوباره در قلب آن‌ها زنده کند. بازی Murder House که روایت‌گر داستان ماجراجویی ابدی بازیکنان در خانه ویران و هراس‌انگیز یک قاتل سریالی با نام آنتونی اسمیت (Anthony Smith) که با لقب Easter Ripper شناخته می‌شود است، سبک گیمپلی مشابهی را همانند عناوین نوستالژیک نظیر بازی Resident Evil و بازی Silent Hill را در زمینه رابط کنترلی یعنی Tank Control به‌کار گرفته است. با آمیخته شدن تمامی جزییات و المان‌های بیادماندنی از ادوار مختلف عناوین ترسناک، بازی Murder House را به یکی از بهترین بازی های ترسناک مورد علاقه مخاطبان قدیمی ژانر وحشت و بقا تبدیل کرده است.

بازی Phasmophobia

بازی مستقل Phasmophobia با عرضه ناگهانی در فصل هالوین سال 2020، توانست تا به یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین عناوین سبک ترسناک در میان علاقه‌مندان تبدیل شود، بازی Phasmophobia که یکی از گزینه‌های محبوب درمیان استریمرها و خالقان محتویات ویدیویی و سرگرمی نیز محسوب می‌شود هنوز در مرحله Early Access قرار دارد و بخش‌هایی از این بازی هم‌چنان دچار مشکلات و چالش‌هایی در زمینه‌های فنی و گرافیکی است اما توسعه‌دهندگان این بازی در ماه‌های اخیر با انتشار بروزرسانی و هم‌چنین اضافه کردن مراحل جدید نظیر Prison، مرتبا به ارتقا این عنوان محبوب می‌پردازند و باتوجه به رشد جامعه آماری بازیکنان این عنوان انتظار می‌رود که بازی Phasmophobia در سال 2021 نیز به یکی از برترین عناوین سبک ترسناک تبدیل شود. ایده و هسته گیمپلی بازی که از شکار ارواح به‌صورت گروهی و Co-Op تشکیل شده است یکی از شاخص‌ترین المان‌هایی است که علاقه‌مندان بازی Phasmophobia را هر روز به تجربه بیشتر این عنوان ترغیب می‌کند.این خصوصیات ویژه بازی Phasmophobia  را در میان بهترین بازی های ترسناک سال 2020 قرار می‌دهد.

بازی Resident Evil 3 remake

بازی Resident Evil 2 remake با عرضه در سال 2019 توانست موفقیت‌های چشم‌گیری را کسب و کند و شرکت کپکام را برای شروع پروژه بازسازی دیگر عناوین بیادماندنی این فرنچایز نظیر بازی Resident Evil 3 هرچه بیشتر از گذشته مجاب سازد. اگرچه بازی Resident Evil 3 remake دقیقا نتوانست همانند نسخه پیشین این فرنچایز توجهات زیادی را معطوف خود کند، اما هم‌چنان تجربه مناسب و مقبولی را از یک عنوان ترسناک شاخص به مخاطبان خود ارائه کرد. روایت نبردهای بی‌پایان جیل ولنتاین (Jill Valentine) و نمسیس (Nemesis) این‌بار در قابی مدرن و با جلوه‌های بصری رنگارنگ باعث شده است تا مخاطبان هم‌چنان به بازی Resident Evil 3 remake به عنوان یک اثر شاخص در ژانر بنگرند. هم‌چنین علاقه‌مندان با خریداری این عنوان نه تنها می‌توانند به بازی Resident Evil 3 remake دسترسی پیدا کنند بلکه امکان تجربه عنوان چندنفره این فرنچایز یعنی بازی Resident Evil: Resistance را نیز به‌صورت رایگان خواهند داشت. بنابراین منطقی است که بازی Resident Evil 3 remake جایگاهی در لیست بهترین بازی های ترسناک سال 2020 داشته باشد.

بازی Visage

visage

بازی Visage را می‌توان به جرأت ترسناک‌ترین و هراس‌انگیزترین عنوان عرضه شده در سال 2020 تلقی کرد، این اثر که یک الهام مستقیم از بازی تحسین شده P.T. خلق شده توسط هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) محسوب می‌شود، روایت‌گر خانه ارواح‌زده مردی است که در آغاز بازی تمامی اعضا خانواده خود را به قتل می‌رساند و حال بازیکنان باید در ماجراجویی نفس‌گیر به حقیقت و هدف شیطانی این فرد پی‌ببرند و در این راه شخصیت اصلی بازی با چالش‌های مختلفی در زمینه‌های روحی مواجه خواهد شد که او را در خیالات و رویاهای مختلفی فرو برده و در نهایت تجربه‌ای ناشناخته را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد. بازی Visage نه تنها یکی از بهترین بازی های ترسناک در سال 2020 شناخته می‌شود بلکه از نظر بسیاری از مخاطبان و منتقدان این بازی در میان برترین عناوین تمام دوران ژانر وحشت نیز جایگاه رفیعی را به خود اختصاص داده است.

بازی The Walking Dead: Saints and Sinners

walking dead

عناوین ترسناک و پلتفرم‌های واقعیت مجازی نمونه بارز شکوفایی تلفیق تکنولوژی و هنر به‌شمار می‌آیند، و درخشش و موفقیت چشم‌گیر بازی The Walking Dead: Saints and Sinners نیز یکی از دلایل اثبات این ادعا محسوب می‌شود. بازی VR The Walking Dead: Saints and Sinners درکنار اینکه یک عنوان هیجان‌انگیز و اکشن محسوب می‌شود، اما المان‌های ترسناک فراوان آن نظیر دسته‌های متعدد زامبی‌ها و سیستم گیم‌پلی بازی که از بخش‌های متفاوتی مانند جمع‌آوری لوازم اولیه و تولید سلاح‌های متفاوت تشکیل شده است، بازی The Walking Dead: Saints and Sinners را به یک عنوان فرح‌بخش و هم‌چنین هراس‌برانگیز تبدیل کرده است. در بازی انسان‌ها نیز به اندازه زامبی‌ها خطرآفرین هستند و می‌توانند برای بازیکنان مشکل‌ساز شوند اما طراحی خلاقانه نحوه کنترل شخصیت اصلی بازی و بهره‌گیری از پتانسیل‌های بالا پلتفرم واقعیت مجازی باعث شده است تا بازی The Walking Dead: Saints and Sinners بیشترین میزان شهرت خود را مدیون هدست‌های واقعیت مجازی باشد و در لیست بهترین بازی های ترسناک سال 2020 قرار بگیرد.

بازی Zombie Army 4: Dead War

zombie

استودیو Rebellion به خاطر توسعه سری بازی‌های Sniper Elite در میان مخاطبان بازی‌های ویدیویی شناخته می‌شود، اما شاید جالب باشد که این استودیو سابقه طولانی را در زمینه توسعه عناوین با تم وحشت نیز در کارنامه خود دارد که یکی از نمونه‌های بارز آن را می‌توان سری بازی‌های Zombie Army برشمارد. آخرین نسخه از این مجموعه یعنی بازی Zombie Army 4: Dead War در اوایل سال جاری منتشر شد و یک تجربه بسیار مناسب برای آن دسته از بازیکنانی محسوب می‌شود که قصد دارند در کنار دوستان خود و به‌صورت Co-Op به شکار دسته‌های پرتعدادی از زامبی‌ها بروند و زمان هیجان‌انگیز و با نشاطی را با دیگر بازیکنان به اشتراک بگذارند.

خبرنامه دنیای تراشه

با عضو شدن در خبرنامه چیپست، به ما اجازه می دهید تا در هنگام رویدادهای مهم، به سرعت شما را در جریان بگذاریم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *